УЗД
No Comments

Ультразвукове дослідження – УЗД дослідження-це дослідження органів і тканин за допомогою ультразвукових “хвиль”, які проходячи через тканини різних органів, а точніше через кордони між різними тканинами органів, по-різному відбивається від них. Спеціальний датчик фіксує ці зміни і переводить їх в графічне зображення, яке може бути зафіксоване на моніторі.

Ультразвуковий метод простий і доступний, не має протипоказань. УЗД можна застосовувати неодноразово протягом усього періоду спостереження за пацієнтом протягом декількох місяців або років. Більш того, дослідження можна повторювати кілька разів протягом одного дня, якщо цього вимагає клінічна ситуація.

Трохи історії методу УЗД.

Ультразвук в природі відкрив італійський вчений Ладзарро Спалланцани в 1794 р Він зауважив, що якщо кажану заткнути вуха, він втрачає орієнтування. Вчений припустив, що орієнтація в просторі здійснюється за допомогою випромінюваних і сприймаються невидимих променів. Надалі вони отримали назву ультразвукових.
Перший медичний ультразвуковий прилад був створений в 1949 р американським ученим Дугласом Хаурі.

Можливості та переваги методу УЗД

УЗД – широко поширений метод діагностики. Він не чинить  пацієнту променевого навантаження і вважається не шкідливим. Проте, у ультразвукового дослідження є ряд обмежень. Метод не є стандартизованим, і якість дослідження залежить від обладнання, на якому проводиться дослідження, і кваліфікації лікаря. Додаткове обмеження для УЗД – це зайва вага і / або метеоризм, що заважає проведенню ультразвукових хвиль.

Ультразвукове дослідження є стандартним методом діагностики при багатьох захворюваннях, а також може застосовуватися і для скринінгу. У таких ситуаціях, коли захворювань і скарг у пацієнта ще немає, для ранньої доклінічної діагностики також слід застосовувати саме УЗД.

Області застосування ультразвуку в медицині надзвичайно широкі. У діагностичних цілях його використовують для виявлення захворювань органів черевної порожнини та нирок, органів малого тазу, щитовидної залози, молочних залоз, серця, судин, в акушерській і педіатричній практиці. Також УЗД застосовується як метод діагностики невідкладних станів, що вимагають хірургічного втручання, таких як гострий холецистит, гострий панкреатит, тромбоз судин і ін.
УЗД є переважним методом діагностики при обстеженні під час вагітності, тому що рентгенівські методи дослідження можуть завдати шкоди плоду. Широко цей метод застосовується і при обстеженні в педіатрії.

Чи є протипоказання до УЗД обстеження?

Протипоказань до ультразвукового дослідження немає. УЗД є методом вибору для діагностики патологічних станів під час вагітності. УЗД не має променевого навантаження, його можна повторювати необмежену кількість разів.

Підготовка до УЗД обстеження.

Дослідження органів черевної порожнини проводиться натщесерце (попередній прийом їжі не раніше ніж за 4-6 годин до дослідження), вранці.

Щоб повітря в петлях кішківника не заважало ультразвуковому скануванню, перед УЗД органів черевної порожнини проводять підготовку.

Ідеально за 3 доби до УЗД потрібно дотримуватися дієти, яка знизить газоутворення в кішківнику.

Набір дозволених продуктів перед УЗД черевної порожнини:

 • Зернові каші: гречана, овес на воді, ячна, лляна,
 • М’ясо птиці або яловичина,
 • нежирна риба – приготована на пару, запечена або відварена,
 • 1 яйце в день,
 • нежирний сир.

Харчування має бути частим 4-5 разів на добу кожні 3-4 години. Прийом рідини (вода, неміцний чай) близько 1,5 л на добу.

Останній прийом їжі – у вечірній час (легка вечеря), вранці їжа та рідина не дозволяється.

УЗД черевної порожнини можна проводити як в ранкові години (натще), так і після 15 годин. Якщо дослідження проводиться після 15 годин, можна поснідати в 8-11 годин ранку, після чого не можна вживати їжу і воду.

З дієти потрібно виключити продукти, що підвищують газоутворення в кішківнику:

 • Сирі овочі і фрукти,
 • бобові (горох, квасоля),
 • хліб і здоба (печиво, торти, булочки, пиріжки),
 • молоко і молочні продукти,
 • жирні сорти риби і м’яса,
 • солодощі (цукерки, цукор),
 • міцна кава і соки,
 • газовані напої,
 • алкоголь.

При необхідності призначають прийом препаратів, що поліпшують травлення (фестал або мезим 3 рази в день по 1 таб. після їжі) і знижують газоутворення (смекта, ентеросгель або симетикон).

При схильності до запорів напередодні ранкового дослідження о 16 годині прийняти рослинне проносне всередину (сенаде) або ввести в пряму кишку свічку з бісакоділом (в залежності від переносимості).

При наполегливих запорах при неефективності проносних рекомендується очищувальна клізма напередодні дослідження (не пізніше ніж за 12 годин до УЗД). За 2 години до обстеження прийняти смекту 1 пакетик або симетикон (в залежності від переносимості).

Для підготовки до УЗД органів черевної порожнини за 1 день до дослідження – по 2 капсули симетикону або по 2 чайні ложки його емульсії 3 рази на добу . Дженерики симетикону – дісфлатіл, метеоспазмил, еспумізан.

Не рекомендується проводити УЗД черевної порожнини відразу після рентгеноконтрастного дослідження шлунково-кишкового тракту (наприклад, після ірригоскопії, гастрографіі), а також після ендоскопічного дослідження (ФГДС, колоноскопія). Якщо ж такі дослідження проводилися, потрібно обов’язково повідомити про них лікаря ультразвукової діагностики.

Перед УЗД черевної порожнини не рекомендується жувати гумку, смоктати льодяники. Курити також небажано, так як це може призвести до спазму шлунка і в підсумку до неправильного діагнозу.

Якщо пацієнт регулярно приймає лікарські препарати, відміняти лікування в зв’язку з УЗД не можна, але слід повідомити лікаря про прийняті ліки. Не рекомендується приймати спазмолітики перед дослідженням.

Особливості підготовки до до УЗД черевної порожнини у дітей:

діти до 1 року – по можливості пропустити одне годування, можна підійти перед наступним годуванням (т. є. не годувати 2 – 4 години); не пити за 1 годину до дослідження.

діти від 1 року до 3 років – не їсти протягом 4 годин; не пити за 1 годину до дослідження.

діти старше 3 років – не їсти не менше 6-8 годин; не пити за 1 годину до дослідження.

На УЗД бажано принести результати попередніх ультразвукових досліджень, якщо вони були. Це допоможе лікарю оцінити динаміку змін.

При наявності у пацієнта цукрового діабету допустимо легкий сніданок (теплий чай, підсушений білий хліб).

Для виконання трансабдоминального дослідження органів малого таза (сечового міхура, матки або передміхурової залози) потрібно наповнення сечового міхура. Рекомендується утримання від сечовипускання протягом 3-х годин до дослідження або прийом 300-500 мл води за 1 годину до дослідження. При проведенні внутриполостного дослідження (через піхву у жінок або через пряму кишку у чоловіків), навпаки, необхідно спорожнити сечовий міхур.

Ультразвукові дослідження серця, судин, щитовидної залози не потребують спеціальної підготовки.

Як проходить обстеження?

Лікар або медсестра запросять Вас до кабінету ультразвукової діагностики, і запропонує Вам лягти на кушетку, оголивши досліджувану частина тіла. Для найкращого проведення ультразвукових хвиль лікар завдасть на шкіру спеціальний гель, який не містить ніяких лікарських засобів і є абсолютно нейтральним для організму.

Під час дослідження лікар буде притискати до тіла в різних положеннях ультразвуковий датчик. Зображення будуть відображатися на моніторі і друкуватися на спеціальну термобумагу.

При дослідженні судин буде включена функція визначення швидкості кровотоку за допомогою режиму допплерівського дослідження. У цьому випадку дослідження буде супроводжувати характерний звук, що відображає рух крові по судині.

05 Чер, 2020

Біль у суглобах – причина страждання кожної третьої людини.

Біль у суглобах - причина страждання кожної третьої людини. Узд- метод визначення причин болю та порушення функції суглобів. Неможливість підняти руку чи важкість при присіданні, набряк, хруст, кульгання. Особливо варто… Read More
03 Лип, 2020

Вишеньки черешеньки чим же ви підступні?

Кожна мама своїй дитині хоче як найкраще і це природно. Зараз пора свіжих ягід та фруктів, адже вони є джерелом багатьох вітамінів, мінералів та мікроелементів. Кожна ягідка чи кожен фрукт… Read More

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.